آموزش ریجستری

این طرح که از تاریخ ۲۸ مهر ۱۳۹۶ فعال شد بیشتر به این خاطر بود که از ورود و قاچاق گوشی های غیر رسمی و بی کیفیت به بازار جلوگیری کنن اگر چه لازم به ذکر است که شروع این طرح در اواسط سال ۱۳۸۵ کلید خورده بود اما به علت نبود امکانات و زیر ساخت های مناسب در اوایل سال ۱۳۸۶ دستور توقف آن صادر شد. بعد از گذشت سال ها و تحقیقات انجام شده توسط سازمان های مرتبط، در نهایت پاییز ۱۳۹۶ به عنوان نقطه شروع این طرح انتخاب شد.
هدف اصلی این طرح مبارزه با کالای قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی های همراه می باشد. دولت توانست با برقراری این طرح از میزان کالای قاچاق موجود در بازار کاسته و نابسامانی بوجود آمده در این بخش مهم بازار را تا حدودی برطرف کند. در نتیجه این طرح تنها گوشی هایی که از طریق مراجع قانونی (گمرک) وارد کشور شده اند فعال خواهند شد.

طرح رجیستری چیست؟

تمامی موبایل ها که کاربران استفاده میکنن، در یک سامانه جامع ثبت خواهند شد. که سامانه همتا نامیده می شود توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی و به مرحله اجرا رسیده است.

نحوه انجام رجیستری:

تمامی مشترکین می توانند برای فعالسازی گوشی خود از سامانه همتا استفاده کنند. برای دسترسی به این سامانه روش های مختلفی در نظر گرفته شده است که به بررسی آنها می پردازیم.

۱) USSD:

شاید بتوان این روش را راحت ترین و همچنین در دسترس ترین طرح این سامانه نامید. به منظور استفاده از این طرح ابتدا #۷۷۷۷* را شماره گیری نمایید. سپس عدد ۲ را به عنوان گزینه فعالسازی انتخاب کنید.

در مرحله ۳ شماره ۱۵ رقمی IMEI بر روی جعبه دستگاه موبایل خود را وارد نمایید. در این مرحله از سامانه، شماره موبایل خود را ثبت و کد رجیستری مربوط به گوشی را وارد کنید. اکنون گوشی شما با دریافت یک پیامک از طریق این سامانه، فعال خواهد شد.

۲) اپلیکیشن سامانه همتا:

علاوه بر کد USSD می توانید از طریق اپلیکیشن سامانه همتا نیز گوشی خود را رجیستر کنید. این اپلیکیشن هم برای گوشی های اندرویدی و هم برای گوشی هایی که دارای سیستم عامل iOS می باشند در دسترس عموم قرار گرفته است. به منظور استفاده از این اپلیکیشن ابتدا گزینه فعالسازی را انتخاب نمایید سپس شماره تلفن همراه خود، IMEI دستگاه و همچنین کد فعالسازی را وارد نمایید. اکنون گوشی شما در سامانه همتا ثبت شده و گوشی شما فعال می باشد.

۳) وب سایت سامانه همتا:

علاوه بر روش های بالا شما می توانید از طریق وب سایت همتا گوشی های خود را فعال کنید. تنها کافیست به وب سایت سامانه همتا بروید و وارد بخش فعالسازی شوید و همانند اپلیکیشن این سامانه موارد درخواستی را ثبت نمایید تا گوشی خود را فعال کنید.